Bezrobocie w Polsce coraz niższe

bezrobocie w polsce maleje, niskie bezrobocie, jakie jest bezrobocie

Tak optymistycznych danych na temat polskiego rynku pracy już dawno nie widzieliśmy. Według Ministerstwa Rodziny w sierpniu br. stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach w Polsce i wyniosła 8,5 proc. To najlepszy wynik od 25 lat.

O tym, że problem bezrobocia w Polsce maleje, mówiło się już od pewnego czasu, jednak ostatnie miesiące dają kolejne powody do radości. W lipcu 2016 roku ilość osób zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 361 tys. 500, czyli o 31 tys. mniej niż w roku ubiegłym. W porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku stopa bezrobocia spadła tym samym z 8,8 proc. do 8,6 proc. Jest to trend, który nadal się utrzymuje, ponieważ na koniec sierpnia odnotowano kolejny spadek o 0,1 punkt procentowy.

Chociaż optymistyczne dane napływają z całego kraju, w dalszym ciągu problem bezrobocia jest szczególnie widoczny w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi obecnie 14 proc. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy województwa wielkopolskiego. Bez pracy pozostaje tam 5,3 proc. ludności.

Wraz z malejącym bezrobociem wzrasta liczba publikowanych ogłoszeń o pracę. Jak wynika z danych serwisu Pracuj.pl, w sierpniu 2016 roku pojawiło się 41 161 ofert pracy. To o 16 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Pracownicy są poszukiwani przede wszystkim w branżach: handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Przeważająca ilość ogłoszeń pochodzi z województwa mazowieckiego. Następne w kolejności są województwa: dolnośląskie, małopolskie, wielkopolskie, śląskie i pomorskie.

Opinie klientów

  • Tak, może i bezrobocie coraz niższe ale umowa śmieciowa i 1700 zł na rękę to naprawdę nie jest szczyt marzen..

    4
    Klark wrzesień 30, 2016
  • Dodaj opinie

    Szybkie pożyczki