Raty za kredyt mieszkaniowy spłacamy w pierwszej kolejności

raport bik raport osób zadłużonych raport pożyczek

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) opublikowało raport, który pokazuje, w jaki sposób regulujemy nasze zobowiązania finansowe w przypadku, gdy mamy ich klika, a nie możemy sobie pozwolić na spłatę wszystkich jednocześnie.

BIK jest instytucją zajmującą się gromadzeniem i udostępnianiem informacji na temat klientów banków, SKOK-ów oraz niektórych firm pożyczkowych. Jak wynika z danych BIK, 15,1 mln Polaków spłaca kredyty o łącznej wartości 27 mln złotych. Ponad połowa tej grupy to osoby posiadające tylko jedno zobowiązanie finansowe, kolejne 46% klientów korzysta równocześnie z kilku produktów kredytowych. Liczba osób, które spłacają kredyt konsumpcyjny, mieszkaniowy oraz limit kredytowy wynosi 768,25 tys.

Analitycy BIK-u przyjrzeli się 676 tys. kredytobiorców, którzy na dzień 1 stycznia 2015 roku posiadali co najmniej cztery produkty finansowe (spośród: kredyt gotówkowy, kredyt ratalny, kredyt mieszkaniowy, karta kredytowa, limit odnawialny na koncie) i wszystkie spłacali w wyznaczonych terminach. Następnie przyglądano się, w jakiej kolejności klienci będą spłacać poszczególne zobowiązania w przypadku trudności finansowych. W przeciągu całego 2015 roku zaobserwowano, że w badanej grupie 9,6% osób zalegało ze spłatą przynajmniej jednego produktu finansowego przez okres powyżej 90 dni. Eksperci znaleźli również tzw. “piramidę spłacalności” poszczególnych kredytów, tj. powtarzającą się kolejność, w jakiej osoby zadłużone na kilka produktów finansowych przestają spłacać swoje zobowiązania. Dane to obrazuje poniższy diagram.

diagram zobowiązań

Przeprowadzona analiza pokazała, że najwięcej osób (ponad ⅓ badanych) spóźniło się ze spłatą limitu odnawialnego. Drugi w kolejności był kredyt gotówkowy, a tuż za nim kredyt ratalny. Tylko 9% badanych w pierwszej kolejności nie zapłaciło raty za kredyt mieszkaniowy. Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK przyznaje, że jest to naturalne zjawisko, ponieważ zapewnienie warunków mieszkalnych sobie i swoim bliskim jest dla Polaków nadrzędnym celem. Dopiero w późniejsze kolejności martwimy się o spłatę pozostałych zobowiązań, które najczęściej zaciągamy na sfinansowanie bieżących potrzeb.

Brak komentarzy

Dodaj opinie

Szybkie pożyczki