Sektor pożyczkowy rośnie w siłę

Kongres sektora pożyczkowego

Sektor pożyczkowy z każdym rokiem umacnia swoją pozycję na rynku finansowym – taki wniosek płynie z najnowszego raportu przygotowanego przez Konfederację Przedsiębiorstw Finansowych. Pomimo licznych sukcesów, przed firmami pożyczkowymi stoi w dalszym ciągu wiele wyzwań. Jakich? Odpowiedzi na to pytanie próbowano udzielić w trakcie V Kongresu Sektora Pożyczkowego.

Od amatorów z ambicjami do profesjonalistów

Piąta edycja Kongresu Sektora Pożyczkowego, organizowanego przez Konfederację Przedsiębiorstw Finansowych, odbyła się 11 maja br. w Warszawie. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 uczestników – zarówno osoby bezpośrednio związane z branżą pożyczkową, jak również wszyscy zainteresowani poruszaną tematyką. Okrągła rocznica wydarzenia stała się doskonałą okazją do podsumowania ostatnich pięciu lat działalności firm pożyczkowych w Polsce. A droga, jaką musiały przejść instytucje pozabankowe, była długa i trudna. Początkowo traktowano je, jako „zło konieczne” – amatorów, którzy pomimo nierzadko profesjonalnego modelu biznesowego, nazywani byli lichwiarzami i oszustami. Z czasem klienci, zwłaszcza ci, którzy z różnych powodów nie mogli korzystać z oferty tradycyjnych banków, docenili możliwość pożyczania pieniędzy jedynie na dowód. Jak wynika z danych KPF w ciągu ostatnich trzech lat liczba klientów korzystających z oferty firm pożyczkowych wzrosła ponad dwukrotnie i na koniec pierwszego półrocza 2015 roku wyniosła 1,5 mln osób.

Wyzwania na kolejne lata

W trakcie Kongresu nie zabrakło również dyskusji poświęconych wyzwaniom i perspektywom na kolejne lata. Wydaje się, że najtrudniejszym zadaniem jest dostosowanie się sektora pożyczkowego do nowych regulacji prawnych raz stale rosnących wymagań konsumentów. Nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz zakaz missellingu to tylko niektóre przykłady zmian w prawie, które w swojej działalności muszą uwzględnić firmy pożyczkowe. Bardzo ważnym zadaniem jest również rozszerzanie kanałów komunikacji. Klienci już teraz niemalże 30% pożyczek online zaciągają korzystając z urządzeń mobilnych. Jest to trend, który z pewnością się utrzyma. Wszystko wskazuje więc na to, że firmy z sektora pozabankowego czeka jeszcze dużo pracy.

Opinie klientów

  • To prawda, sam nawet widzę coraz większy wzrost popularności chwilówek u moich znajomych. Ludzie chyba przekonują się, że często jest to jedyna opcja gdy nagle zabraknie gotówki w portfelu. Trzeba tylko dobrze wybierać firmę, bo ich samych na rynku jest od groma, a ceny potrafią się naprawdę bardzo różnić.

    3
    marcin maj 16, 2016
  • Dodaj opinie

    Szybkie pożyczki