Wydatki Polaków na własne potrzeby są coraz większe

wydatki polaków oszczędności provident wykresy

Według badania przygotowanego przez firmę Provident, wydatki Polaków na własne przyjemności stale rosną. Grupą, która ma największe potrzeby, są ludzie młodzi. Jednocześnie osoby w wieku 25-39 lat mają najmniej czasu dla siebie.

Barometr Providenta to cykliczne badanie przeprowadzane przez największą firmę pożyczkową w Polsce. Tym razem autorzy badania postanowili sprawdzić, ile wydajemy na własne potrzeby. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju przeznacza na ten cel 215 zł, czyli o 6 zł więcej niż w 2015 roku. Chociaż panie dysponują niemal o ¼ mniejszą kwotą niż panowie, to właśnie w ich przypadku wydatki znacząco wzrosły. Kobiety wydały w tym roku średnio o 10 zł więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Najwyższe sumy na własne potrzeby przeznaczają osoby młode. Polacy do 24 roku życia wydają nawet 251 zł miesięcznie. Na przeciwległym biegunie znajduje się najstarsza grupa badanych. Seniorzy przeznaczają na swoje wydatki jedynie 174 zł.

Podczas badania postanowiono się także bliżej przyjrzeć, ile czasu możemy przeznaczyć na własne przyjemności. Osoby młode, pomiędzy 25 a 39 rokiem życia mają dla siebie tylko 2 godziny 45 minut w ciągu dnia. Dla porównania seniorzy, którzy ukończyli 59 lat, mają do swojej dyspozycji aż 6 godzin dziennie. W dzień powszedni przeciętny Polak jest w stanie wygospodarować 3 godziny 36 minut na własne przyjemności. To o 20 minut mniej niż w roku ubiegłym. Najmniej wolnego czasu mają osoby w przedziale wiekowym 25-39 lat. Widać więc, że wraz ze wzrostem finansowym i zwiększaniem wydatków na swoje potrzeby, mamy coraz mniej czasu dla siebie i bliskich. 28% rodziców biorących udział w badaniu przyznało, że zbyt mało czasu poświęca swoim dzieciom. Dodatkowo aż 28% respondentów zadeklarowało, że gdyby miało wpływ na zmianę swojej obecnej sytuacji chciałoby, aby partner lub partnerka byli częściej w domu i spędzali czas wspólnie z rodziną.

Brak komentarzy

Dodaj opinie

Szybkie pożyczki