Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Kiedy brakuje pieniędzy wiele osób w kredytach widzi swoją szansą na zmianę złej sytuacji finansowej, czy też spełnienie marzeń jak własny dom, wakacje, samochód. Jednak co jeśli okazuje się, że pożyczki nie chce udzielić nam wybrana przez nas instytucja finansowa? Jak znaleźć bank który jest najliberalniejszy i pomimo złej sytuacji finansowej zgodzi się pożyczyć gotówkę? Jak jest nasza zdolność finansowa? Aby odpowiedzieć na te liczne pytania powstał kalkulator zdolności kredytowej, który w sposób szybki i prosty pokazuje ile i gdzie pieniędzy będzie można pożyczyć. Dzięki niemu można uniknąć wiele stresu związanego z odmową kredytu w kolejnych instytucjach finansowych. Wystarczy wpisać kilka parametrów i gotowe.

Porównywarka kredytów bez zdolności kredytowej

Bank pożyczając gotówkę musi się liczyć z możliwością, że klient nie będzie w stanie oddać zobowiązania. Jest to wysoce niekorzystna sytuacja, dlatego różnymi metodami stara się zminimalizować to niebezpieczeństwo. Jednym z metod zabezpieczenia kredytu jest ubezpieczenie, które może być wykupione przez klienta. Kredyty z dokupionym do nich ubezpieczeniem są tańsze i mają lepsze oprocentowanie, czy niższą prowizję, ponieważ bank ponosi mniejsze ryzyko, że klient nie odda pożyczonych pieniędzy. Kolejnym sposobem w jaki banki starają się uchronić przez nieodzyskaniem gotówki, są zabezpieczenia w postaci domu, czy auta. Kredyt hipoteczny ma najniższe oprocentowanie i prowizje i jest w gruncie rzeczy najtańszym dostępnym typem zobowiązania, ponieważ w momencie braku wypłacalności klienta, bank może dokonać sprzedaży domu i w ten sposób odzyskać swój dług. Podobna sytuacja jest z pożyczką samochodową. W momencie kupna auta bank staje się również jego właścicielem, dzięki temu może mieć pewność zwrotu pożyczonej gotówki.

Na dodatek instytucje finansowe starają się zebrać jak najwięcej informacji o kliencie, aby móc dokonać oceny zdolności kredytowej, czyli tak naprawdę dowiedzieć się ile klient może pożyczyć pieniędzy, aby być w stanie je spłacić w danym terminie, bez rezygnowania z normalnego życia. Dlatego przy dużych pożyczkach tak ważne jest czy kredyt się bierze z współmałżonkiem czy samemu(zawsze łatwiej jest spłacić kredyt we dwójkę) i wysokość dochodów. Parametrem, który również ma znaczenie jest również ilość dzieci. Jak wiadomo potomstwo kosztuje i to nie mało. Tak więc małżeństwo bezdzietne może starać się o wyższe kwoty niż para z dziećmi przy tych samych zarobkach. Także wszystkie bieżące zobowiązania wpływają silnie na to ile bank będzie nam w stanie zaproponować. Osoba posiadająca już parę długów nie może liczyć na wysoką kwotę maksymalną, gdyż jej budżet jest już silnie obciążony.

Definicja zdolności kredytowej brzmi następująco: Jest to zdolność kredytobiorcy do spłacenia całości zobowiązania wraz z odsetkami w umówionym czasie. Do najważniejszych czynników wpływających na nią można zaliczyć:
• wysokość dochodu
• rodzaj umowy
• systematyczność otrzymywania wynagrodzenia
• bieżące długi
• typ i wysokość zobowiązania
• okres spłaty
• historia kredytowa
• wiek pożyczkobiorcy
• liczba osób na utrzymaniu pożyczkobiorcy
• wysokość wkładu własnego
• zabezpieczania kredytu
• typ rat

Aby obliczyć ile możemy pożyczyć, albo ile bank będzie chciał nam pożyczyć potrzeba wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Równie ważne jest jaką umową jesteśmy związani z naszym pracodawcą. Najlepiej jeśli jest to umowa na czas nieokreślony, wtedy pożyczkodawca ma największą pewność, że klient będzie miał stale dochody przez następne lata. Najgorzej rokują tak zwane umowy śmieciowe, czyli umowa- zlecenie, gdzie niestety nie ma pewności ciągłości zatrudnienia i taka umowa przy niskich dochodach może być przyczyną braku zdolności kredytowej.

Kolejnym elementem jaki banki biorą pod uwagę jest liczba osób w rodzinie, a dokładnie na utrzymaniu kredytobiorcy. Jeśli klient A zarabia 5 000 zł, ale mieszka sam i nie ma rodziny, to prawdopodobnie otrzyma wyższy kredyt gotówkowy niż klient B, który zarabia 8 000 zł, ale ma na utrzymaniu żonę i 3 dzieci, ponieważ wtedy jego zarobki są źródłem utrzymania aż 5 osób.

Następnym niesamowicie ważnym parametrem jest ilość bieżących długów. Zwykle odejmuje się wszystkie bieżące raty od zarobków, aby stwierdzić ile tak naprawdę ma dany klient na utrzymanie po spłaceniu wszystkich dotychczasowych rat i czy będzie w stanie jeszcze podołać spłacie kolejnego zobowiązania.

Przy sprawdzeniu zdolności kredytowej może okazać się kluczowa również historia kredytowa udostępniona instytucją finansowym przez BIG, BIK, KRD. Jeśli w przeszłości osoba wnioskująca o pożyczkę miała problemy ze spłatą i inne banki czy firmy pożyczkowe miały problem z wyegzekwowaniem należnych się odsetek może to bardzo niekorzystnie wpływać na postrzeganie danej osoby przez kredytodawców i znaczne obniżenie kwoty maksymalnej. Dlatego też, niektóre osoby zanim zdecydują się na aplikowanie o duże zobowiązanie, budują pozytywną historię biorąc kredyt bez zdolności, który spłacają na czas, w ten sposób tworząc pozytywny wpis, który może potem pomóc w uwiarygodnieniu ich zdolności finansowej.

Alternatywą dla tradycyjnych zobowiązań może być szybki kredyt bez zdolności kredytowej, czyli zobowiązanie, przy którym nie są sprawdzane możliwości finansowe osoby wnioskującej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób nie mogących otrzymać kredytu w bankach, jednak trzeba pamiętać, ze względu na duże ryzyko ponoszone przez instytucję finansową, opłaty za tego typu zobowiązania są bardzo wysokie.

Szybkie pożyczki